به نام خدا

بعد از نصب و کرک کردن برنامه ی keil در اینجا قصد دارم آموزش ساخت یک پروژه ی ساده از اون را به صورت تصویری برای میکروکنترلر 1768 قرار بدم.

تصویری از محیط اولیه ی برنامه ی KEIL

محیط برنامه ی KEIL

از قسمت Project گزینه ی   New uVision Project را انتخاب کنید مانند شکل زیر

حالا از شما می خواهد که پروژه را ذخیره کنید مانند شکل

اول مسیری که می خواهید پروژه ذخیره شود را انتخاب کنید سپس یک اسم انتخاب کنید که اسم پروژه ی شما هست که مثلا من در بالا نام پروژه را LED قرار دادم و بعد گزینه ی Save را انتخاب کنید.

بعداز طی مراحل بالا صفحه ی زیر برای شما ظاهر می شود که باید آی سی مورد نظر را انتخاب کنید که در اینجا من LPC1768 را انتخاب می کنم البته اول باید شرکت سازنده و بعد اسم آی سی را انتخاب کنید.

انتخاب شرکت سازنده

انتخاب آی سی LPC1768

بعد از انتخاب آی سی همانطور که در شکل بالا معلوم است یکسری از مشخصات آی سی در قسمت Description مشخص می شود که بعد از انتخاب گزینه ی ok پنجره بسته می شود و بعد وارد صفحه ی اصلی می شوید که در این قسمت یک سوال از شما پرسیده می شود.

این سوال اجازه می خواهد تا فایل Startup را به پروژه ی شما اضافه کند یا نه. در واقع همونجور که از اسم آن مشخص است این فایل یکسری از ساختارهای آی سی را برای پروژه ی شما تعریف می کند.

در این قسمت گزینه ی YES را انتخاب کنید تا فایل Startup  به فلدر پروژه کپی و اضافه شود.

بعداز مراحل بالا باید شکل زیر حاصل شود

حال باید برنامه نوشت که برای این کار باید یک فایلی داشته باشید که بتوانید برنامه ی خود را داخل آن بنویسید.

پس از قسمت File گزینه ی New را انتخاب کنید، مانند شکل زیر

سپس یک فایل در برنامه ی keil به نمایش در می آید به نام Text که شما از قسمت File -> Save As را انتخاب کنید و بعد وارد محلی که پروژه را Save کرده بودید برید و فایل را مانند شکل زیر و مثلا main و البته با فرمت c. ذخیره کنید.

بعد از اینکه گزینه ی save را انتخاب کردید این پنجره بسته می شود و می توانید برنامه را در صفحه ای که در برنامه ی keil باز می باشد بنویسید

در این مثال چون بیشتر آشنایی با برنامه ی Keil بود، برنامه خیلی ساده می باشد.

همانطور که می دانید برای راحتی کار با رجیسترهای آی سی ما از کتابخانه ی آی سی استفاده می کنیم.

برای اضافه کردن کتابخانه ی آی سی Lpc1768 مانند شکل زیر روی فایل c. کلیک راست کرده و از منوی باز شده کتابخانه ی Lpc1768 را انتخاب می کنیم.

حال می بایست یک برنامه ساده بنویسیم برای اینکار ما نیاز داریم تا یک تابع با نام main داشته باشیم که مانند شکل برنامه را می نویسم

نکته برای اینکه برنامه ی keil بداند این فایل که کد خود را داریم داخل آن می نویسیم جزو پروژه ما هست باید این فایل را به پروژه اضافه کنیم. همانطور که در شکل بالا می بینید در قسمت سمت چپ قسمت Project در بخشی که Target 1 نوشته شده است بجز فایل Startup که خود برنامه ی Keil آن را اضافه کرده فایل دیگه ای وجود ندارد.

در واقع در قسمت Target شما باید فایل هایی که مربوط به پروژه می باشد را اضافه کنید مثلا در این قسمت فایل c. را ما باید به پروژه اضافه کنیم که برای این کار مانند شکل زیر در قسمت بر روی  Source Group کلیک راست کرده و بعد یک منو باز می شود که شما می توانید مانند عکس زیر فقط یک فایل c. را اضافه کنید و یا می توایند یک Group دیگر تشکیل دهید و بعد فایل c. را اضافه کنید.

سپس یک پنجره باز می شود که شما می توانید فایل های مورد نظر (در اینجا main.c) را اضافه کنید. مانند شکل زیر

خب حال با انتخاب فایل مورد نظر و زدن گزینه ی Add این فایل به Keil اضافه می شود و شما می توانید این پنجره را ببندید.

سپس باید فایل c. شما به قسمت Target  در سمت چپ اضافه شده باشد.

حال فایلی که در پنجره ی Keil (همون فایلی که به نام c. ذخیره و به پروژه اضافه کردیم) باز می باشد را ببندید، برای این کار روی سربرگ کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه ی Close را انتخاب کنید.

سپس از قسمت Target  روی فایل c. (در این مثال main.c) دابل کلیک کنید تا فایل c. این بار از طریق زیر شاخه ی پروژه باز شود.

مانند شکل زیر

برای کامپایل کردن کدها نیز می توانید روی آیکن Build  مانند شکل زیر، انتخاب کنید و یا کلید F7 را فشار دهید.

با این کار پروژه ی شما کامپایل می شود اما کد HEX ساخته نمی شود!!

برای اینکه کد HEX را بتوانید بسازید باید به مسیر Target Option بروید مانند عکس زیر!!!

 

 وقتی روی آیکون بالا کلیک کنید صفحه ی Target Option باز می شود که حال روی سر برگ Output کلیک کنید و تیک گزینه ی Creat Hex File را فعال کنید مانند عکس زیر.

حال اگر دستور کامپایل را بدهیم فایل HEX نیز در همان فلدر پروژه ایجاد خواهد شد.

حال در این قسمت قصد دارم یک پین از میکروکنترلر را صفر و یک کنم که قطعه کدی را مانند زیر می نویسم:

سپس دوباره باید پروژه را کامپایل کرد!

حال اگر دوست داشته باشید می توانید پروژه را simulator کنید.

این قابلیت مربوط می شود به قسمت Target Opttion  و سربرگ Debug که اگر می خواهید کامپایلر به صورت simulator پروژه را Debug کند باید تیک Use Simulator را بزنید. البته به صورت پیش فرض کامپایلر روی همین قسمت می باشد و فقط برای اطلاع گفتم.

 

 

سوالات و نظرات خود را در قسمت انجمن میکروکنترلر بیان کنید.

با تشکر