مقدمه:

 

سنسور التراسونیک یک قطعه ی پیزو الکتریک می باشد که می تواند صدای فراصوت را منتشر کرده و همان صدا را نیز دریافت کند. کارکرد این سنسور همانند یک میکروفن و بلندگو می باشد با این تفاوت که فرکانس خاصی را می تواند ارسال و دریافت کند.

 

 

 

انواع:

 

این سنسور شبیه به یک استوانه ی کوچک با قطرهای متفاوت اما عموما بین 15 تا 10 میلی متر می باشد. در بازار ایران مدل های و ماژول های مختلف این سنسور را می توان پیدا کرد که البته مدل های ضد آب و دو طرفه ی این سنسور نیز به وفور پیدا می شود.

مدل دو طرفه ی این سنسور بدین صورت می باشد که هم می تواند فرستنده ی صوت و هم گیرنده ی صوت باشد و یا هر دو کار را با هم داشته باشد یعنی هم فرستند و هم گیرنده باشد که البته مداری که بتواند این کار را انجام بدهد کمی پیچیده تر از مدل های معمولی می باشد.

 

 

 

کاربردها :

 

سنسور فاصله سنج التراسونیک کاربردهای زیاد در جوامع دارد که از شایع ترین آنها استفاده از این سنسور در سپر عقب ماشین برای هشدار دادن جسم به نزدیکی سپر ماشین می باشد یا استفاده در داخل ماشین به عنوان دزدگیر و ...

 

 

استفاده در کارخانه به عنوان تشخیص شیشه های عبوری

 

 

التراسونیک

 

 

در تصویر بالا نمونه های صنعتی این سنسور را مشاهده می کنید.

 

 

التراسونیک

 

 

استفاده در رباتیک که از این سنسور می توان به مانع یابی در ربات ها اشاره داشت و همینطور در فضاهایی می توان برای مکان یابی هم از این سنسور صدا استفاده کرد.

به طور کلی این سنسور برای فاصله سنجی و سنجش مانع استفاده می شود که البته می تواند کاربردهای دیگری نیز داشته باشد.

 

نحوه ی استفاده:

 

در بازار می توان ماژول های این سنسور را با قیمت های نازل از حدود 5-6 هزار تومان تا چند صد هزار تومان نیز پیدا و خریداری نمود که بسته به نیاز می توانید آنها را خریداری و استفاده کنید.

 

hc-sr05
hc-sr05

 

 

در شکل بالا یکی از ارزان ترین این ماژول های التراسونیک را مشاهده می کنید.

در این تصویر شما 4 پایه را مشاهده می کنید که دو عدد تغذیه می باشد یکی GND و یکی +5 ولت

یک پایه به عنوان تریگر می باشد که باید حدود 10 میکروثانیه یک شود و سپس صفر شود و بعد از حدود 25 میلی ثانیه (بسته به ماکزیمم فاصله ی مورد اندازه گیری) دوباره یک سیگنال 10 مثبت و ...

همانطور که در شکل پایین می بینید پین اکو وظیفه ی سنجش فاصله را دارد که مقدار فاصله را با اندازه گرفتن سطح یک منطقی این پایه می توان سنجید.

 

 

 

التراسونیک
التراسونیک

 

 

همانطور که گفته شد سنسور می تواند یک فرکانس خاصی را ارسال و دریافت کند که عموما این فرکانس در حدود 40 کیلو هرتز می باشد. حال اگر ما این فرکانس را به مدت کوتاهی توسط فرستنده ی التراسونیک ارسال کنیم و در فضا منتشر شود حال این صدا توسط گیرنده پس از مدتی دریافت می شود (اگر مانعی بین فرستنده و گیرنده نباشد) حال اگر این مدت زمان بین ارسال تا دریافت محاسبه شود می توان فاصله را پیدا کرد.

 

 

 

 

سرعت حرکت صوت در هوا حدودا 343.2 متر در ثانیه می باشد که اگر مثلا ما دقت میلیمتر از یک سنسور را لازم داشته باشیم می شود حدود 2.9 میکرو ثانیه بر میلی متر یعنی برای هر میلی متر ما 2.9 میکروثانیه زمان نیاز داریم که البته محاسبه ی چنین عددی برای هر پردازنده ای امکان پذیر نیست برای همین دقت در قیمت ماژول های متفاوت می شود. البته با میکروکنترلرهای آرم با سرعت های متوسط 72 مگاهرتزی به راحتی می توان این کار را انجام داد.

 

 

کلمات کلیدی : التراسونیک - راه اندازی_سنسور_الکتراسونیک - التراسونیک_چیست - کاربردهای_التراسونیک